קולונוסקופיה – אודות הבדיקה

קולונוסקופיה הינה בדיקה אנדוסקופית אשר מאפשרת בדיקה של חלל המעי הגס לכל אורכו ובמידת הצורך כניסה לתוך המעי הדק ובדיקתו.

הבדיקה נקראת בשמה, מכיוון שהמכשיר באמצעותו היא מבוצעת נקרא קולונוסקופ. המכשיר הינו צינור דק וגמיש אשר בקצהו מורכבת מצלמה זעירה. הקולונוסקופ מוחדר לגוף דרך פי הטבעת.

המטרות השונות של בדיקות קולונוסקופיה

קולונוסקופיה נחשבת לאחת הבדיקות הנפוצות ביותר ברפואה, ומטרתה העיקרית היא לצורך אבחון וטיפול במחלות שונות המערבות את המעי הגס ואת המעי הדק המרוחק. באמצעות קולונוסקופיה ניתן גם לבצע פעולות טיפוליות שונות ובין היתר: הסרה או צריבה של פוליפים מאזור זה – כריתת הפוליפ בשלבים בהם הוא עדיין שפיר תמנע את הסיכון להפיכתו לממאיר, הרחבות הצרויות במעי הגס, עצירת דימומים אשר עשויים להתרחש במעיים ועוד.

חשיבות הבדיקה

הקולונוסקופיה משמשת למטרות רבות. הבדיקה חשובה כאמצעי לגילוי מוקדםשל נגעים בעלי פוטנציאל ממאיר ובכך מורידה הסיכון להתפתחות של מחלת סרטן המעי הגס. סרטן המעי הגס היא המחלה הממאירה השנייה בשכיחותה בישראל, מדי שנה מתגלים כ3,000-‬ חולים חדשים. קיימת חשיבות גדולה בגילוי המוקדם שכן טיפול הניתן בזמן יכול להביא לריפוי מלא.‬‬

מכאן, שלמרות הרתיעה הכרוכה בתהליך הפולשני, קיימת חשיבות גבוהה בביצועה מאחר שבכוחה להציל חיים.

מהלך הבדיקה

בדיקת קולונוסקופיה מתבצעת על ידי גסטרואנטרולוג שהינו רופא המתמחה במחלות של דרכי העיכול.

הבדיקה נעשית תחת טשטוש. הנבדק מקבל בתחילת הבדיקה זריקה אשר גורמת לטשטוש בכדי למזער את הסבל בעת הבדיקה. במקרים בהם הטשטוש לבדו אינו מספיק קיימת אפשרות לבצע את הבדיקה בהרדמה מלאה. אפשרות זו דורשת תיאום מוקדם ונוכחות מרדים בזמן הבדיקה.

במהלך הבדיקה מחדיר הרופא את הקולונוסקופ דרך פי הטבעת של המטופל ובאמצעות המצלמה המחוברת למכשיר צופה בצילומים מוגדלים של האזור דרך מסך טלוויזיה. הצילומים המוגדלים מאפשרים לרופא להבחין בממצאים השונים ברקמת המעי.

לאחר הבדיקה

חל איסור על הנבדק לנהוג כשמונה שעות לאחר הבדיקה בגלל השפעת חומרי הטשטוש הניתנים בתחילתה. עקב זאת יש להגיע לבדיקה בליווי מבוגר היכול להשיב את הנבדק לביתו.

בסיום הבדיקה, הנבדק יידרש להישאר להשגחה. חל איסור לאכול ולשתות עד לתום השפעת האלחוש על הנבדק. במידה והנבדק יחוש בתופעות לוואי שונות כמו: כאבי בטן, הקאות או דמם, יש לדווח לרופא המבצע ולפנות לחדר המיון עם דו"ח הבדיקה.

בדיקת קולונוסקופיה אורכת בממוצע כעשרים דקות. בסיום הבדיקה מעבירים את הנבדק לחדר התאוששות. תשובת הבדיקה מתקבלת בסיומה. במידה ונלקחו דגימות אשר נשלחו לבדיקה פתלוגית התוצאות מתקבלות כשבועיים עד חודש ממועד ביצוע הבדיקה.

לאחר הבדיקה יתכנו מחושים ביטניים ותחושת תפיחות עקב האוויר שהוחדר בזמן הבדיקה. כמו כן תיתכן אי נוחות ממקום דקירת המחט בזרוע.

יש להגיע בלווית מלווה מבוגר שכן לא ניתן לנהוג כ-8 שעות מסיום הבדיקה.

לקביעת פגישה או ייעוץ מלאו פרטים:

פרופ' יהודה חוברס

מומחה לגסטרואנטרולוגיה

רח' הברזל 11 A, קומה ראשונה, חדר A2 A3, רמת החייל, תל אביב

Skip to content