מהי גסטרוסקופיה?

לבדיקת הגסטרוסקופיה ישנן מטרות רבות ובין היתר: בירור של כאבי בטן, ברור אנמיה, בדיקת תסמינים למחלות אשר קשורות למעי הדק, אבחון נוכחות הליקובקטרפלורי, גילוי כיבים בקיבה או בתריסריון, גילוי של דלקת בוושט וגילוי מוקדם של מצבים טרום ממאירים וכן גידולים ממאירים בדרכי העיכול העליונות.

בדיקת גסטרוסקופיה מתבצעת באמצעות גסטרוסקופ שהוא צינור גמיש ודק אשר מוכנס דרך הפה. בקצה הגסטרוסקופ ישנה מנורה ומצלמה זעירה באמצעות יכול הרופא המבצע את הבדיקה לצפות באיברים השונים אליהם מוכנס הגסטרוסקופ.

במהלך הבדיקה ניתן לבצע פעולות נוספות מלבד צפייה באיברים אלו, בין היתר נטילת דגימות רקמה, כריתת פוליפים ועצירת דימומים.

יתרונות הבדיקה

רמת הדיוק של בדיקת הגסטרוסקופיה נחשבת לגבוהה מאוד ומאפשר להבחין בפרטים קטנים ובמבנה הרירית של מערכת העיכול. הבדיקה מאפשרת איבחון בין גידול שפיר לממאיר על ידי לקיחת ביופסיה במהלך הבדיקה. הבדיקה מאפשרת אף גילוי של גידולים זעירים בשלבים המוקדמים של התפתחותם.

אופן הבדיקה

לפני ביצוע בדיקת הגסטרוסקופיה המטופל מקבל זריקת טשטוש המסייעת למנוע את אי הנעימות במהלך הבדיקה. הזריקה ניתנת לווריד ולאחריה מתבקש הנבדק לשכב על צד שמאל. לאחר שחומר הטשטוש מתחיל להשפיע, הרופא מחדיר את הגסטרוסקופ דרך הלוע אל הוושט, הקיבה והתריסריון.
בכל הליך הבדיקה מביט הגסטרואנטרולוג במסך טלוויזיה, אליו תשודר התמונה של מערכת העיכול העליונה, בהגדלה ניכרת המאפשרת לראות את כל הפרטים הרלוונטיים בבירור.

משך הבדיקה כ 10 דקות.
במהלך הבדיקה מנוטרים הדופק, לחץ הדם ונשימתו של המטופל.

מטרת הבדיקה

לבדיקת הגסטרוסקופיה ישנן מטרות רבות ובין היתר: בירור של אנמיה, בדיקת תסמינים למחלות אשר קשורות למעי הדק, אבחון נוכחות הליקובקטרפלורי, גילוי כיבים בקיבה או בתריסריון, גילוי של דלקת בוושט וגילוי מוקדם של מצבים טרום ממאירים וכן גידולים ממאירים בדרכי העיכול העליונות.

סיום הבדיקה

חל איסור על הנבדק לנהוג כשמונה שעות לאחר הבדיקה, בגלל השפעת חומרי הטשטוש הניתנים בתחילת הבדיקה.

בסיום הבדיקה, הנבדק יידרש להישאר להשגחה. חל איסור לאכול ולשתות עד לתום השפעת האלחוש על הנבדק.

במידה והנבדק יחוש בתופעות לוואי שונות כמו: כאבי בטן, הקאות או דמם, יש לדווח לרופא המבצע ולפנות לחדר המיון עם דו"ח הבדיקה.

לקביעת פגישה או ייעוץ מלאו פרטים:

פרופ' יהודה חוברס

מומחה לגסטרואנטרולוגיה

רח' הברזל 11 A, קומה ראשונה, חדר A2 A3, רמת החייל, תל אביב

Skip to content